• ALTIN (TL/GR)
  460,35
  % 1,36
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  503851,297
  % 1,23
 • BIST 100
  1.408,14
  % 0,03

Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal’dan Kritik Döviz Açıklaması!

Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal’dan Kritik Döviz Açıklaması!

Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Naci Ağbal, “Merkez Bankası döviz kuru düzeyini etkilememek kararıyla rezerv biriktirmeye başlayabilir” dedi. Ağbal, döviz kurunun gecikmeli etkilerinin süre içerisinde azalacağını ifade ederek, “Döviz alım ihaleleri arz ve talep gelişmelerine göre başlatılacak” ifadelerini kullandı.

“PARA POLİTİKASINI KARARLILIKLA UYGULAMAYI SÜRDÜRECEĞİZ”

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Naci Ağbal ekonomistlerle düzenlenen toplantıda konuştu. Başkan Ağbal, “Merkez Bankası olarak kalıcı fiyat istikrarını sağlamak en önemli ve vazgeçilmez vazifemiz. Attığımız ve atacağımız adımlarla bu amaca hizmet edecek para politikası çerçevemizi kararlılıkla uygulamaya devam edeceğiz” dedi.

“TÜM KARARLAR FİYAT İSTİKRARI ÖNCELİĞİ İLE ALINACAKTIR”

Sıkı para politikasının ve finansal koşullardaki sıkılaşmanın, talep kanalı üzerinden daha sıcak bir ekonomik aktivite düzeyine yönelim sağlayacağını ileten Ağbal, “Öngörülebilirlik ve sıkı duruş, enflasyonun düşüş eğilimine girmesine, ülke risk priminin düşmesine, TL tasarrufların özendirilmesine, ters para ikamesinin başlamasına, rezervlerin artış eğilimine ve finansman maliyetlerinin kalıcı olarak gerilemesine katkı yapacaktır. Tüm kararlar fiyat istikrarı önceliği ile alınacaktır.” ifadelerini kullandı.

TERS DOLARİZASYON İLE BİRLİKTE DÖVİZ ALIM İHALELERİ BAŞLAYACAK

Fiyat istikrarının, finansal ve makro ekonomik istikrarın temeli olduğunu vurgulayan Ağbal, “2023 senesine kadar para politikasını sıkı bir duruşla, diğer bir deyişle, kuvvetli dezenflasyonist etki yapacak derecede bir para politikası seti ile % 5 hedefini elde edene kadar koruyacağız. Sermaye girişlerinin istikrarlı ve kuvvetli bir hale gelmesi, yurt içerisinde yerleşiklerin dolarizasyon eğiliminin tersine dönmesi ile beraber döviz alım ihaleleri yolu ile rezervlerimizi artıracağız. Şartlar oluştuğunda, buna yönelik planımızı da açık ve şeffaf bir biçimde kamuoyu ile paylaşacağız. Dezenflasyon ve fiyat istikrarı sürecine tüm paydaşların katılımının, eş güdümün ve bütünsel bir yaklaşımın gerekli olduğunu düşünmekteyiz” dedi.