• ALTIN (TL/GR)
  460,35
  % 1,36
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  500044,668
  % 2,31
 • BIST 100
  1.408,14
  % 0,03

Konut Kredileri Faizi Arttı Mı?

Konut Kredileri Faizi Arttı Mı?

Konut Kredileri Faizi Arttı Mı?

Son dönemde tüm dünyada etkisini gösteren pandemi, ülkelerdeki konut kredi faizlerinde de etkili oldu. Salgın hastalıktan dolayı ev sahibi olmak isteyen vatandaşlar konut kredileri faizi arttı sorusuna yanıt aramaya başladılar. Özellikle devlet bankaları haziran ayında faizleri 0,64 oranına çekerek vatandaşlara oldukça kolaylık sağladı. Konut sahibi olmak isteyen birçok vatandaşın yararlandığı bu düşük faizlerde kamu bankaları aracılığıyla değişikliğe gidildi.

Pandemi dolayısıyla ekonominin canlanması için geçtiğimiz aylarda devlet bankaları başta olmak üzere pek çok banka da faiz oranları düşürülmüştü. Son açıklanan verilere göre düşen faiz oranlarında değişikliğe gidildi. Hem sıfır konut kredisi hem de ikinci el konut kredisinde düşürülen faiz oranlarında, bankaların yapmış olduğu açıklamaya göre değişiklik gözlemlendi.

Konut Kredisi Hesaplama

Kamu bankaları başta olmak üzere pek çok banka 2020 faiz oranları konusunda hem ikinci el konut kredisinin hem de sıfır konut kredisinin faiz oranlarında değişikliğe gitti. İkinci el konut kredisinin faiz oranı %0,79’dan %0,87’ye yükseldi. İkinci el konutlarda başlayan %0,74 faiz ve 180 ay vade 1 yıl geri ödemesiz kampanyasında son durum açıklanan verilere göre 120 ay vade ve % 0,87 faiz oranı olmuştur. Sıfır konut almak isteyen vatandaşların kullanabilecek kredi faiz oranı ise %0,64 ve 180 ay vade olarak açıklanmıştır.

Konut kredisi hesaplama işlemi ise oldukça basittir. Vatandaşlar bankalara gitmeden yararlanmak istediği bankaların internet bankacılığını kullanarak konut kredisi hesaplama işlemi yapabilmektedir. İnternet bankacılığını kullanmak istemeyen vatandaşların ise banka şubelerine giderek konut kredisi hesaplama işlemini gerçekleştirebilir.

Konut Kredisi Yapılandırma

Konut kredisi yapılandırma işlemi kredi borcunun ödenmeye devam edildiği sırada bankanın sunduğu faiz oranı ile vatandaşın kalan borcunun yenilenen faiz oranı ile tekrar hesaplanmasıdır. Bu sayede vatandaşlar hem daha düşük faiz oranı ile kullanmış olduğu kredi tutarını yapılandırabilir hem de kredinin vade süresini uzatabilmektedir. Ancak bankaların yapılanma için sunmuş olduğu faiz oranı güncel faiz oranından farklı hesaplanmaktadır.

Konut kredisi yapılandırma işlemi genelde vatandaşların kredi taksit tutarını ödemekte zorluk çektiği ya da geciktirdiği zaman uygulanabilir. Yapılandırma faiz oranı uygulandığı her zaman avantajlı olmayabilir.